KITUI COUNTY Teaching Vacancies by TSC

0
1457
Students undertaking the National Examination.

IKUTHA SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Ikutha Girls Phy/Chem, Maths/Geo – 2

2 Kasaala sec Eng/Lit – 1

3 William Dunne Muthue Maths/Chem – 1

4 Simisi Sec Maths/Phy, Eng/Lit – 2

5 Vutu Sec Bio/Agric -1

6 Ngwathe Sec Maths/Bst – 1

7 CBM Timboni Maths/Phy 1

8 ABC Kimweli Eng/Lit –  1

9 Mwangala Sec Kisw/Hist – 1

10 Kanziko Sec Kisw/CRE – 1

11 Ilengi Sec CRE/Geo – 1

12 James Ndonyi Agric/Bio – 1

TOTAL 14

KATULANI SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

 

1 Kyambiti Bio/Chem 1

2 Yumbisya Sec Hist/Geo 1

3 Kathungi Kisw/CRE 1

4 Mavindini Sec Bio/Chem 1

5 Kwa Mukasa Maths/Phy 1

6 St Patrick Ithimani Sec Bio/Agric 1

7 Itoleka Girls Phy/Maths 1

TOTAL 7

KISASI SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Katwala Mixed Bst/Geo 1

2 Kisasi Mixed Bst/Geo 1

3 Mosa Sec Bio/Agric 1

4 Ngiluni Sec Bio/Agric 1

5 Kitungati Bio/Agric 1

6 Mbitini Girls Agric/Bio 1

7 Kivuuni Mixed Maths/Phy 1

8 Ngangani Chem/Bio 1

TOTAL 8

KITUI CENTRAL SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Malili Mixed Kisw/CRE 1

2 Eng Ngilu Bst/Geo 1

3 Kamandio Mixed Maths/Phy 1

4 AIC Kamandio Girls Bio/Agric 1

5 Mutukya Eng/Lit 1

6 Ivaini Sec Bio/Agric 1

7 Mbusyani Eng/Lit 1

8 Kabaa Mixed Bio/Agric 1

9 Ithiani Mixed Eng/Lit 1

TOTAL 9

KITUI WEST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Kakeani Sec Maths/Phy 1

2 St.Augustine Kasakini Eng/Lit 1

3 Kasue Hist/CRE 1

4 Kivani Mixed Bst/Geo 1

5 Kangii Sec Maths/Chem 1

6 Katheka Boys Agric/Bio 1

7 St Peter Ngengekani Maths/Phy 1

8 Musengo Maths/Phy 1

9 St Mary Kavolo Hist/CRE 1

10 Mutonguni Boys Comp/…. 1

11 Ilako Mututa Maths/Bio 1

TOTAL 11

 

KYUSO SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Kalwa Mixed Bst/Geo 1

2 Twimyua Sec Maths/Bst 1

3 Tulanduli Maths/Phy 1

4 Mivukoni Sec Maths/Bst 1

5 Ngomeni Hist/CRE 1

6 Matooni Sec Maths/Phy 1

TOTAL 6

 

LOWER YATTA SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Lower Yatta Girls Phy/Maths, Agric/Bio 2

2 Nyanyaa Mixed Kisw/Hist 1

3 Kanyangi Girls Agric/Bio 1

4 Mwakini Sec Chem/Bio 1

5 Kawongo Sec Eng/Lit 1

6 St Lukes Yatta Hist/CRE 1

7 Ack St James Matulani Phy/Maths 1

8 Kavumbuni Maths/Phy 1

9 Kwa Kilui Mixed Bio/Agric 1

10 Iliani Sec Maths/Chem 1

11 Matu Bio/Chem 1

TOTAL 12

 

MATINYANI SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

 

1 St John Kwa Mulungu Bio/Chem 1

2 Kalimani Sec Maths/Chem 1

3 Mutulu Phy/Chem 1

4 Kyaani Girls Comp/.. 1

5 Kithumula Sec Bst/Geo 1

6 St Michael Kavumbu Bst/Geo 1

7 St Patrick Kalindilo Chem/Bio 1

8 St Benedicts Kwa Mutonga Chem/Maths 1

TOTAL 8

 

MIGWANI SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Itoloni Girls Comp/.., Bst/Geo 2

2 ABC Kalumbiu Bst/Geo 1

3 Kasanga DEB Maths/Chem 1

4 Nzauni Sec Bst/Maths 1

5 Kitumbi Mixed Agric/Bio 1

6 Migwani Maths/Phy 1

7 AIC Nzeleluni Maths/Phy 1

8 Kayuuni Sec Bio/Agric 1

9 Itoloni Mixed Eng/Lit 1

TOTAL 10

MUMONI SUBCOUNTY 

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Precious Blood-Nthangani Bio/Agric 1

2 Tharaka Girls Bio/Chem 1

3 Kaundu Sec Agric/Bio 1

4 Gankanga Kisw/Hist 1

5 Nguuku Hist/CRE 1

6 Tyaa Kamuthale Eng/Lit 1

7 Ngaani Mixed Bio/Agric 1

8 Kambusu Sec Eng/Lit 1

TOTAL 8

MUTITO SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER 

1 Endau Sec Hist/Kisw, Bio/Chem 2

2 Kikuu Sec Bst/Geo 1

3 Hon Muluvi Girls Bio/Agric 1

4 Uwu Maths/Chem 1

5 St Ignatius Bio/Agric 1

6 PCEA Ngungi Bio/Agric 1

7 Manyoeni Agric/Bio 1

8 St Mathas Kwa Tundu Eng/Lit 1

9 St Joseph Mutito Boys Phy/Chem 1

TOTAL 10

 

MUTOMO SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 St.Josephs Kiimani Maths/Phy 1

2 Kyaango Maths/Phy 1

3 St Loise Mathima Bio/Agric 1

4 St Patrick Phy/Maths 1

5 St Mulumba Nduluni Maths/Phy 1

6 Kibwea CRE/Hist 1

7 Kaliani Bio/Agric 1

8 Mwalimu Mutua -Maiyuku Agric/Bio 1

9 Nzoani Bio/Agric 1

10 Muamba Sec Kisw/Hist 1

11 Voo Chem/Bio 1

12 Kenze Maths/Bst 1

13 Kiangwa Sec Maths/Bst 1

TOTAL 13

 

MWINGI CENTRAL SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

 

1 Kiio Maths/Bio 1

2 Precious Blood-Tyaa Bst/CRE 1

3 Kiio Bst/Geo 1

4 Itendeu Sec Chem/Bio 1

5 Thitha Bio/Chem 1

6 Kanzui Bst/Geo 1

7 Kaela Mixed Maths/Bst 1

8 Kiomo Sec Bio/Chem 1

9 Kaviu Sec Chem/Maths 1

10 Kyanika Sec Bio/Chem 1

11 Itongoloni Bio/Agric 1

12 Kaunguni Mixed Maths/Phy 1

13 Kyulungwa Sec Agric/Bio 1

14 Mukuthu Eng/Lit 1

TOTAL 14

 

MWINGI EAST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Wingemi Sec Hist/CRE – 1

2 Kavindu Sec Maths/Phy – 1

3 Nguni Sec Phy/Maths – 1

4 Ngaani Bio/Agric – 1

5 Kavindu Maths/Phy – 1

6 Yatwa Kisw/CRE – 1

7 AIC Mwasuma Eng/Lit – 1

8 Mulinde Eng/Lit – 1

9 Lundi Eng/Lit – 1

10 St Michael Ngungi Geo/Maths – 1

11 Ngiluni Mbuvu Maths/Chem – 1

12 Nyaani Sec Maths/Phy – 1

13 Ngieni Mixed Geo/Agric – 1

TOTAL 13

 

NZAMBANI SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Kaluva Bst/Geo, Maths/Phy – 2

2 Chuluni Girls Maths/Bst – 1

3 Thua Sec Phy/Maths – 1

4 Katumbu Mixed Maths/Geo – 1

5 Kavia Kisw/CRE – 1

6 Kivutini Maths/Chem – 1

7 Kyanika Sec Bio/Chem – 1

TOTAL – 8

 

Tseikuru SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1 Tseikuru Sec  Agric/Bio – 1

2 Kaningo Bst/Geo – 1

3 Katumbi Mixed Bst/Geo – 1

TOTAL – 3

Download Countrywide list here

Facebook Comments